Příprava misijního výjezdu KK ČR do Černé hory v létě 2020

V době od 15. do 21. srpna 2019 jsme s rodinou vyrazili do Černé hory k Jadranu, abychom začali plánovat misijní výjezd King´s Kids ČR v létě 2020.

Už samotná cesta autem byla velkou výzvou. Cesta vedla přes Bratislavu, Budapešť, Bělehrad na Podgoricu, takže jsme během cesty tam třikrát překročili Dunaj, projeli jsme celé Maďarsko, Srbsko i Černou horu. Cestu jsme měli rozdělenou na dva dny, přespali jsme na kouzelném místě zvané Moja Čarda (Temerin, Srbsko), které je opravdovou oázou s až překvapivou pohostinností za velmi příznivé ceny.

Cesta k hranicím Montenegra přes Srbsko byla nekonečná, ale kolem byla tak čarokrásná krajina, že to bralo dech. Údolí řeky Tary a kaňon řeky Morači jsou opravdovou monumentální branou do Montengra. Až do Montenegra povede dálnice, která se usilovně buduje, tak už to nebude ono….

Každopádně po našem průjezdu hranice prudce vzrostlo procento evangelikálních věřících v zemi, která má asi 660.000 obyvatel a znovuzrozených věřících je v ní odhadem něco kolem 200 lidí.

Kemp Maslina v Buljarici se stal na pár dní naším domovem. V sobotu jsme si užívali moře a kempování. Mělo to jedinou chybu – Buljarica je zřejmě v sousedství nějakých bažin, ze kterých na nás útočili komáři.

V neděli jsme brzy ráno vyrazili do více než 100 km vzdáleného Nikšiče na shromáždění místní církve. V Nikšiči jsme zjistili, že domy nemají na sobě napsaná čísla, takže jsme se při hledání shromáždění museli spolehnout na modlitby a Boží pomoc. V tu chvíli před nám zastavil nějaký člověk, který se omlouval, že česky umí jen trochu a hned nám ukázal, kde je budova církve. Když jsem zaparkoval a slyšel hlasité chvály, věděl jsem, že jsme na správném místě.

Sbor je na naše poměry malý – asi 15-20 lidí, ale je tam také kolem 10 dětí. I během chval nás uvedli na volná místa, dali nám zpěvníky a Bible. Překvapením bylo tlumočení kázání do angličtiny.

Po shromáždění jsme se seznámili s pastorem sboru Stanem Šurbatovičem a konečně jsme se setkali s Danielem Petkovskim. Mluvili jsme o jejich potřebách a našich možnostech, jak pomoci šířit Boží království na tom místě. V tu chvíli si naše děti hrály s dětmi ze sboru, naše Justýnka špatně došlápla a naštípla si kůstku v nártu. Události tím nabraly nečekaný směr a proto jsem mimo jiné nepořídil ve sboru žádné fotografie…. Domluvili jsme se ale, že se s Danielem Petkovskym ještě sejdeme v místní vyhlášené pizzerii, což jsme udělali.

V církvi v Nikšiči je velká potřeba ohledně služby dětem – jak věřícím, tak nevěřícím. Určitě nejlepší by bylo, kdyby zde někdo sloužil dětem dlouhodobě. Ale i náš krátkodobý misijní výjezd by mohl něco nastartovat v životech dětí v Nikšiči a v jejich rodinách.

Plán je zatím takový, že bychom na přelomu července a srpna 2020 vyrazili s týmem KK do Nikšiče. Podle možností a velikosti týmu bychom mohli bydlet v pastorově domě nebo na studenstkých kolejích. Během přípravného tábora bychom mezi sebe pozvali místní věřící děti a rodiče, které bychom mohli trénovat v oblastech, jak slyšet Boží hlas, jak připravit své srdce na službu živému Bohu a jak zjistit a naplnit Boží povolání pro náš život. Součástí výjezdu by byly evangelizační aktitivty dle Božího vedení. Prostě tréning budoucích vedoucích v praxi.

Všechny přípravy jsou v prvopočátku, ale věřím, že Pán má svoje plány a touhy pro tento čas. Tak Vás prosíme o modlitby budeme rádi, pokud se díky Boží milosti v práci na Božím díle potkáme.

Moc děkujeme všem, kdo nás na této cestě podpořili modlitebně a finančně!